Těžký kulomet vz. 35 a vz. 37.

Zbraně a technika / Těžký kulomet vz. 35 a vz. 37.

Zbrojovka Brno začala těžký kulomet vz. 35 a vyvíjet v roce 1930, na základě zájmu o těžké kulomety v zahraničí. Konstrukcí těžkého kulometu (dále jen kulometu) pověřila V. Holka a M. Rolčíka.

Původně byl kulomet konstruován na náboj 7,92 mm, s hlavní chlazenou vodou, s kadencí 500 až 700 ran/min., náboje dané do ocelového nábojového pásu.

Od tohoto řešení bylo upuštěno. Návrh konstrukce kulometu byl přepracován. Hlavní změnou bylo upuštění od chlazení hlavně vodou a místo toho chlazení hlavně vzduchem. Zároveň byl pro kulomet vyvíjen podstavec. Vše spělo k výrobě prototypu a zahájení podnikových zkoušek. V roce 1932 dostal kulomet označení ZB-50.

Prototyp tohoto kulometu se předváděl Řecké armádě. Naše armáda potřebovala nový těžký kulomet k vyzbrojení obrněných vozidel pro útočnou vozbu. Na základě toho projevila o kulomet zájem československá vojenská správa. Ta ovšem požadovala vyšší rychlost střelby, z důvodu jeho použití proti letadlům. To kulomet ZB-50 neumožňoval.

Následovala jednání V. Holka, M. Rolíka s vojenskou správou a VTLÚ. Ta vyústila v realizaci dvou nových prototypů kulometu označeného ZB-52 a ZB-53.

Kulomet ZB vz. 53 absolvoval zkoušky ve VTLÚ. Po jejich vyhodnocení, v roce 1934, bylo objednáno vojenskou správou 17 kulometu ZB-53. Kulomety byly přiděleny k vyzkoušení u jednotek naší armády.

Na základě výsledků zkoušek jsou provedeny úpravy v rámci první objednávky 500 kusů kulometů ZB-53, vojenské označení vz. 35 pro čs. armádu. Mají se jimi vyzbrojit obrněná vozidla, tanky útočné vozby a budované vojenské opevnění.

Realizace této zakázky přinesla organizační i výrobní problémy. Musela se řešit výrobní linka pro nové kulomety. Vše Zbrojovka Brno zvládla a 500 kulometů vz. 35 bylo dodáno podle objednávky do konce roku 1935.

Po té Brněnská zbrojovka vyrobila dalších 500 kusů kulometu vz. 35, které prozatím uskladnila. Také získala povolení k vývozu kulometu ZB-53 do zahraničí.

Po vyhodnocení zkušeností s novým kulometem vz. 35 z první dodávky, následovalo jednání zástupců armády se Zbrojovkou Brno. Ta přijala předložené požadavky na úpravu kulometu vz. 35. Nakonec jsou úpravy kulometu vz. 35 většího rázu. Upravený kulomet proto dostává nové vojenské označení vz. 37.

Kulomet vz. 37 se vyráběl v těchto variantách: pěchotní, pro opevnění, pro útočnou vozbu a pro export. V rámci exportu jsou kulomety vz. 35 dodávány do Rumunska, v roce 1937 do Číny.

Pro zabezpečení výroby kulometů vz. 35 a vz. 37 se v roce 1937 začíná stavět nová výrobní linka Zbrojovka Vsetín.

Kulomet vz. 37 během dodávek čs. armádě procházel dalšími úpravami, hlavně jeho podstavec. Zprvu byla jeho konstrukce ovlivněna tím, že byl vyvíjen pro použití v obrněných vozidlech a tancích, poté pro vyzbrojení opevnění a pro pěchotu.

Celkem bylo objednáno kolem 15 000 kulometů vz. 35 a vz. 37, pro naši armádu. Do října 1938 bylo převzato kolem 6 000 kulometů. Kulomety vz. 35 a vz. 37 dodala Zbrojovka Brno do: Afganistanu, Bulharska, Rumunska, Chile, Iránu, Litvy, Jugoslávie a Peru. Licenční výroba kulometu od roku 1937 probíhala u firmy BSA v Birminghamu. Zde kulomet dostal název BESA. Montován byl do tanků a obrněných vozidel.

Brněnská Zbrojovka vyráběla kulomet vz. 37 i během druhé světové války. Dodávky pro armádu Slovenského Štátu. Jeho vývoj pokračoval dál.

Po skončení války a budování čs. armády byl kulomet vz. 37 opět zaveden do výzbroje. Jeho výroba s úpravami pokračovala nadále. Byl dodáván s nově vyvinutým podstavcem ZB-309.

Těžký kulomet vz. 37 byla automatická zbraň pracující na principu pístového mechanizmu ovládaného tlakem plynů odebíraných ze střední části hlavně. Kulomet měl snadno vyměnitelnou, vzduchem chlazenou hlaveň, se čtyřmi pravotočivými drážkami.

 

Ráže: 7,92 mm.

Délka: 1096 mm.

Délka hlavně: 733 mm.

Hmotnost: 19 Kg.

Kadence 500-759 ran/min.

Úsťová rychlost 790 m/s.

Maximální dostřel: 2500 m.

Nábojový pás na 100 nábojů nebo na 200 nábojů.

Obsluha: střelec, nabíječ, nosič munice (u pěchotní varianty).

Výrobce: Československá zbrojovka Brno/ Zbrojovka Brno, Zbrojovka Vsetín (od r. 1940)

 

Fotografie budou umístěny později

Zdroje: Československé ruční palné zbraně a kulomety, autor: plk. Dr. Miroslav Šáda

BUNKRY.cz

Wikipedie, Těžký kulomet vz.37

A další webové stránky.


Publikováno: 31. 5. 2017 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika

Fotoalbum