Těžký kulomet Hotchkiss Mle 1914

Zbraně a technika / Těžký kulomet Hotchkiss Mle 1914

Firma Hotchkiss et Cie pod vedením Laurenca Benéta v roce 1992 koupila patent na rychlopalnou zbraň od barona Adolfa Odkolka z Újezdu. Zbraň využívala odběr tlaku plynů z hlavně sloužících k náhonu závěrového mechanismu.

Pod vedením Benéta a inženýra Henrio Marié byl původní návrh upraven. Výroba byla zahájena v roce 1897. Během první světové války bylo firmou Hhotchkiss et Cie francouzské armádě dodáno kolem 47 000 těžkých kulometů Hotchkiss Mle 1914. Dalších přibližně 7000 kusů bylo zařazeno do výzbroje amerického expedičního sboru.

89 těžkých kulometů Hotchkiss Mle 1914 bylo ve výzbroji čs. legií ve Francii. Ty pak používala i čs. armáda, která koupila v letech 1919-20 dalších 855 kusů.

Těžký kulomet Hotchkiss Mle 1914 byl ve výzbroji: Alžírska, Belgie, Chile, Číny, Čínské lidové republiky, Československa, Etiopské říše, Řecka, Itálie, Brazílie, Salvádoru, Francie, Japonska, Mexika, Norska, Peru, Polska, Rumunska, Španělska, Švédska, Turecka, USA, Vietnamu, Venezueli.

Používal se v obou světových válkách. Ve výzbroji jej měli naši legionáři ve Francii. Po té je používaly v roce 1940 naše jednotky během ústupových bojů ve Francii. Po kapitulaci Francie některé kulomety převzala i německá armáda.

Těžký kulomet Hotchkiss Mle 1914 se skládal z hlavně se schránkou závěru, úderníku, mechaniky závěru a nabíjení.

Hlaveň byla chlazena vzduchem. K tomu sloužilo i pět prstenců (viz fotografie ve fotogalerii). Náboje ráže 8 mm Lebel, byly vloženy do zásobníku na třicet nábojů. Ten se po natažení závěru vkládal z levé strany do podavače. Zásobník se po výstřelu posunoval a vycházel z pravé strany. Teoretická kadence sice byla 450 ran za minutu, ale té nebylo možné díky zásobníku dosáhnout. Kulomet mohl střílet jenom krátké dávky. Vedle charakteristických chladících prstenců na hlavni měl kulomet mosaznou pistolovou rukověť.

Kulomet obsluhovali tři muži. Střelec, který seděl na sedáku lafety, nebo ležel případně klečel. Nabíječ a vedle nich byl velitel.

 

Technická data:

Ráže: 8 mm Lebel

Délka hlavně: 790 mm.

Úsťová rychlost: 725 m/s.

Účinný dostřel: 2400 m.

Celková délka: 1,31 m.

Hmotnost zbraně: 24,6 kg.

Hmotnost podstavce: 25 kg.

 

Zdroj: VHU -www.vhu.cz

wikipedie Hotchkiss Mle 1914


Publikováno: 14. 3. 2019 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika

Fotoalbum