puška Werndl vzor 1867

Zbraně a technika / puška Werndl vzor 1867

Rakousko-Uherská armáda stejně jako další armády jiných států začala uvažovat o nahrazení předovek zadovkami. Toto rozhodnutí uspíšila prohraná válka s Pruskem a porážka u Hradce Králové, ke které přispěly dva faktory. Jedním byly předovky a druhým zastaralá taktika Rakousko-Uherské armády.

V roce 1866 byla ustanovena komise „Hinterladungs-Gewehr-Komission, s úkolem vybrat pro Rakousko-uherskou armádu zadovku. Nejdříve měla proběhnou úprava pušek Lorenz na zadovku. Byl vybrán systém puškaře Franze Wänzela a zakázku realizovala jeho firma. Novou zadovkou pro armádu se měla stát puška Remington vzor 1866.

Puška Remington vzor 1866, třetí odzhora.

Puškan Remington vzor 1866 v detailech.

Tu prosadil podnikatel Eduard Paget. Armádě bylo dodáno menší množství pušek na zkoušku. Pušky se sice osvědčily, ale zakázka byla po prohrané válce zrušena. Důvodem byla vysoká cena za dodanou pušku Remington. Eduard Paget byl odškodněn.

 

Zakázku na novou zadovku pro armádu získala firma Josef und Franz Werndl&Comp. (Od roku 1869 Osterreichische Waffenfabrik-Gesellschaft patřící Josefu Werndlovi, který pocházel z puškařské rodiny v Štýru. Ten spolupracoval s puškařem Karlem Holubem. Svůj návrh zadovky předložili komisi v říjnu 1866.

Samotná zadovka byla vyrobena v únoru 1867. Následovali tři provedení zadovky, z kterých komise vybírala. 28. července 1867 byla Werndlova zadovka M 1867zavedena do výzbroje.

Měla otočný závěr s osou pod nábojovou komorou. Kohout spoušťového mechanizmu na pravé straně zadovky. Ráže 11 mm.

Fotografie: autor, foceno ve VHU na Vítkově, Praha.


Publikováno: 23. 9. 2017 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika

Fotoalbum