plamenomet Schilt no. 3 bis

Zbraně a technika / plamenomet Schilt no. 3 bis

První plamenomety použila německá armáda proti francouzským vojákům u Argonne. Po zdokonalení postupu použití plamenometů přinášelo Němcům úspěch v bojích u Verdunu. Němečtí vojáci je používali současně s podpůrnou palbou kulometů a za použití granátů při útoku. Na to zareagovali Francouzi vývojem vlastních plamenometů.

Pro vojáky, které zasáhly plameny plamenometu to byla velmi bolestivá smrt. Pokud padl „plamenometčík“ do rukou nepřátel, tak ho většinou zabili tím nejhorším způsobem.

Na fotografiích je francouzský plamenomet Schilt no. 3 bis. Prvním z plamenometů, které navrhl kpt. Schilt byl no. 1. Ten byl přemístěn na stanoviště, z kterého vrhal plameny (nebyl ještě mobilní, používal se k obraně stanovišť, zákopů atd..) Mohl se používat 25 sekund. Po něm následoval no. 2. Ten se už mohl převést na stanoviště. Mohl se použít do 15 metrů.

No 3 byl nesen na zádech. Vážil 23 kg, dosah 15 m. Mohl se používat 10 sekund. První vyráběné kusy se mohly používat jednorázově. Od roku 1916 byla vyráběna verze bis, u které mohl být plamen přerušen a znovu zažehnut. Mohl se použít do 20 m.

Zdroj: Vojenský historický ústav.


Publikováno: 22. 11. 2018 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika