Lehká houfnice H3, 105 mm houfnice vzor 41.

Zbraně a technika / Lehká houfnice H3, 105 mm houfnice vzor 41.

Snaha naší armády modernizovat polní dělostřelectvo vedla v plzeňské Škodovce k vývoji nové lehké polní houfnice. K tomu vedla objednávka MNO z roku 1936, na jejímž základě byl zahájen vývoj nové polní houfnice.

Tak začala vznikat moderní lehká houfnice s úsťovou brzdou, dvouramenou rozvírací lafetou, s vysokou palebnou výkoností. Lehká houfnice dostala označení H 3.

Na základě doporučení výzbrojní komise, byla lehká houfnice H 3 přijata ještě před ukončením armádních zkoušek do výzbroje naší armády. První objednávka z roku 1938 byla na 88 houfnic H 3, s příslušenstvím.

Po obsazení Československa německou armádou, byla objednávka dokončena pro německou armádu Wehrmacht. Byla změněna ráže na 10,5 cm. Tovární označení H 4, v německé armádě 10,5 cm houfnice M 39.

Ve fotogalerii jsou fotografie 105 mm houfnice vzor 41 vyrobené v plzeňské Škodovce pro finskou armádu. Finsko koupilo 27 těchto houfnic v roce 1941, na základě poznatků ze zimní války. Potřeba zavedení lehkých houfnic byla dána jejich dostatečným dostřelem, relativně nízkou hmotností s jejich dobrou manévrovatelností a menšími nároky na obsluhu.

Finsko koupilo od Německa 27 těchto houfnic a nasadilo je na frontu. Po válce sloužily k výcviku dělostřelců. Do sbírek VHU byla houfnice získána z Finska v roce 2014.

Lehká hofnice H 4 má ocelovou hlaveň, vodorovný závěr, kapalinovou zákluzovou brzdu a zpruhový vratník. Vrchní lafeta je opatřena vyvažovači, náměrovým a odměrovým řididlem a ochranným štítem. Náprava je odpérovaná.

 

Ráže: 10,5 cm.

Hmotnost v bojové poloze 1960 kg.

Úsťová rychlost střely 525 m/s.

Maximální dostřel 12000 m

 

Zdroje: popiska u exponátu v tankovém muzeu v Lešanech.

VHU, www.vhu.cz


Publikováno: 31. 5. 2017 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika

Fotoalbum