3,7 cm. kanón proti útočné vozbě vz. 34

Zbraně a technika / 3,7 cm. kanón proti útočné vozbě vz. 34

Je vystaven v Armádním muzeu na Žižkově. Tento kanón vznikl v době zhoršující se mezinárodní situace, kdy bylo nutné zavést nový kanón, který bude schopen ničit tehdejší tančíky a tanky.

Naše armáda v roce 1933 stanovila, že nový kanón proti útočné vozbě má prorazit pancéřování tanků silné 30 mm na vzdálenost 1000 m. Váha má být do 250 kg, aby obsluha byla schopná s kanónem manipulovat - natáčet ho a přemísťovat ho vlastními silami.

Na základě požadavků armády vyvinuly Škodovy závody v Plzni kanón označený A3, který byl během roku 1934 předán k vševojskovým zkouškám. Kanón A3 byl schopen palby na cíle pohybující se rychlostí do 40 km/hod. Obsluha stihla vypálit 12 i více ran za minutu.

Nábojem do kanónu byl nárazový granát proti živým cílům s účinným dostřelem 4200 m. Druhý náboj byl protipancéřový granát proti obrněným vozidlům a tankům s účinným dostřelem 2000 m. Schopnost prorazit 30 mm silné pancéřování zaručovala zničení všech tehdejších tančíků, tanků a obrněných vozidel.

Obsluha kanónu byla chráněná štítem. Lafetová ramena byla sklápěcí. Kanóny určené pro pěchotu měly dřevěná kola s železnou obručí. S pryžovou obručí byly určeny pro jezdectvo. Kanón se dal přepravovat i na korbě nákladního automobilu.

Během vševojskových zkoušek se vyskytlo několik problémů, které Škodovy závody v Plzni odstranily. Například se vyskytl problém při tažení povozu s kanónem koňmi, kdy při přejíždění příkopu se kanón převracel. Vyřešeno to bylo u kanónů určených pro jezdectvo úpravou lafetových ramen, která už nebyla sklopná.

Po ukončení vševojskových zkoušek, byl od roku 1935 3,7 cm kanón proti útočné vozbě vz. 34 zaváděn do výzbroje naší armády. 160 kanónu ve verzi P pro pěchotu. 14 kanónů ve verzi M pro cyklistické prapory a 22 kanónů verze J pro jezdectvo. Celá objednávka kanónů byla dodána začátkem následujícího roku.

Při přidělování kanónů rotám doprovodných zbraní pěších pluků, dostávaly jednotky po dvou kanónech, s kterými zahájily výcvik. Ostatní kanóny byly uloženy ve skladech. To se později změnilo.

V rámci cvičných střeleb se do hlavně kanónu vkládala druhá hlaveň ráže 7,92 mm, z které se na cíl vystřelovaly upravené náboje pro kulomet vz. 26, nebo zástřelné náboje pro kulomet vz. 35.

Kanón se dočkal další úpravy a pod označením vz. 34 UV byl montován do u nás vyráběných tanků.

Obsluhu kanónu tvořilo pět mužů. Kanón má ocelovou hlaveň s úsťovou brzdou. Svislý klínový závěr s poloautomatikou. Kapalinovou brzdu a zpruhový vratník. Lafeta je rozdělena na vrchní se štítem a spodní s rozvíratelnými rameny.

Některá TTD: ráže 37,2 mm, délka hlavně 1460 mm, počáteční rychlost střely 675 m/s, náměr od -5° do 30°, odměr 50°, hmotnost kanónu se pohybovala od 275 kg do 295 kg.

3,7 cm. kanón proti útočné vozbě vz. 34, byl první kvalitní protitankovou zbraní naší armády. Díky ní naši vojáci získali první zkušenosti, které vedly k vytvoření taktiky moderního způsobů boje s obrněnou technikou.

Nástupcem tohoto kanónu se zanedlouho stal 3,7 cm kanón proti útočné vozbě vz. 37 ze Škodovky.

Zdroj: www.vhu.cz a další články na internetu.

Autor a fotografie Tomáš Žák.


Publikováno: 3. 1. 2016 Autor: Tomáš Žák Sekce: Zbraně a technika

Fotoalbum