Seehund (Tuleň) typ XXVII B

Modely historie / Seehund (Tuleň) typ XXVII B

Model Seehund XXVII vyrábí Bronco v měřítku 1:35. Tento velmi pěkný model postavil pan Petr Vacek.

Seehund (Tuleň) typ XXVII B je dvoumístná německá ponorka, vyvinutá z předchozího neúspěšného typu Hecht. První kontrakt na stavbu Seehundů byl uzavřen 30. července 1944. Bylo objednáno 1000 Seehundů. Germaniawerft a Schichau-Werke měli dosáhnout výroby pětadvaceti až čtyřicetipěti miniponorek Seehund měsíčně. Dále se na výrobě miniponorek měli podílet CRD Monfalcone na Jadranu. Klöckner –Humbolt –Deutz v Ulmu. Výroba miniponorek Seehund však trpěla nedostatkem materiálu a upřednostňováním jiných typů ponorek. V závěru války probíhá výroba těchto miniponorek v Germaniawerft v Kielu.

Celkem bylo postaveno 285 miniponorek Seehund (U-5501 až U-6442) Při prvním nasazení těchto ponorek, na Silvestra 1944, vyplulo 18 miniponorek a vrátili se dvě. Následovaly úpravy miniponorek a změnil se výcvik dvoučlenné posádky. Při další plavbě se vrátilo všech deset vypluvších miniponorek Seehund. Sice nepotopily žádnou loď, ale prokázaly, že jsou schopné nasazení.

Koncem prosince 1944 bylo vysláno 18 těchto miniponorek do Atlantiku, aby útočily na spojenecké konvoje. 16 se jich nevrátilo. Od ledna do konce dubna byly nasazeny v Severním moři mezi ústím Temže a Šeldy. Zde potopily nebo poškodily několik lodí. Dále zásobovaly obklíčenou posádku v Dunkerque.

Pro spojence začaly miniponorky Seehund představovat problém. Jejich malé rozměry a tvar dělaly značné problémy přístroji pro zachycení ponorek ASDIC. Mnohdy je nezachytil. Při pomalých otáčkách lodního šroubu se zmenšovala jeho detekce hydrofonem.

Seehund se považuje za nejúspěšnější miniponorku Kriegsmarine. Během 142 bojových plaveb potopily miniponorky Seehund 8 lodí a 3 poškodily. 35 miniponorek Seehund bylo ztraceno.

Délka 11,9 m, šířka 1,7 m, rychlost 7 uzlů na hladině a 3 uzly pod hladinou, výtlak na hladině 12,5 tun a pod hladinou 15 tun, miniponorka měla dvě torpéda G 7E ráže 53 cm.


Publikováno: 16. 11. 2016 Autor: Tomáš Žák Sekce: Modely historie

Fotoalbum