Letiště ve Velké Dobré

Letectví / Letiště ve Velké Dobré

Zde je několik fotografií z letiště u Velké Dobré. Bohužel jsem si nemohl domluvit návštěvu s aeroklubem Kladno, protože na můj e-mail ohledně návštěvy letiště, popovídání si o historii aeroklubu a nafocení letadel nereagovali. Odmítli mě i na letišti. Tak jsem udělal alespoň několik snímků. Pokud zdejší letiště navštívíte, je zde občerstvení, kde můžete posedět a sledovat zdejší letový provoz.

Během třicátých let vznikla na Kladensku Masarykova letecká liga. Ta v roce 1935 koupila poškozený kluzák Racek 1 od žižkovských Rackařů, který po opravě sloužil k výcviku. Dále zde působil Aeroklub studenstva založený při Průmyslové škole v Kladně. Ten si postavil vlastní kluzák. Ve zdejší letecké činnosti vynikali Vosyka, Hruška, Tauš.

Válečná léta leteckou činnost přerušila. Ta se obnovila v prvních poválečných letech. Vzniklo zde několik aeroklubů. Létalo se na kluzácích po Němcích, z polích u Velké Dobré, Libušína, Vinařic a Zbečna. První pěkný výkon nalétal už 25. srpna 1945 plachtař Bohumil Tauš, 5 hodin a 12 minut.

Došlo ke sloučení aeroklubů Libušín, Stehelčeves, Dřetovice, Kamenné Žehrovice s Aeroklubem Kladno. Na letišti, které v té době používal aeroklub Kladno byl postaven hangár, s názvem U lípy.

Letiště aeroklubu Kladno u Velké Dobré vzniklo v padesátých letech. Toto letiště využívalo vojenské letectvo, které ho mělo jako záložní pro letadla MiG-15 a Mig-19.

Zdejší sportovní létání se zde rozvíjelo dál, i když ho ovlivňoval letový koridor pro dopravní letadla nedalekého letiště v Ruzyni. O historii aeroklubu Kladno si můžete přečíst a zároveň si prohlédnou jejich webové stránky www.akkladno.cz


Publikováno: 24. 10. 2018 Autor: Tomáš Žák Sekce: Letectví

Fotoalbum