ŠK-1 „Trempík“

Letadla / ŠK-1 „Trempík“

„Trempík“ začal vznikat v roce 1969. U jeho vzniku byli Ing. Jan Šimůnek, staral se o návrh konstrukce, řídil stavbu a Ing. Jaroslav Kamarýt. Ten měl na starosti výpočty. „Trempík“ byl navržen tak, aby umožňoval snadnou pilotáž. Jednoduchou stavbu. Dobrý výhled z kabiny. Bylo počítáno s použitím motoru Praga D-1 o výkonu 56 kW (75 HP).

Stavba „Trempíka“ byla zahájena v bytě Ing. Šimůnka. Po té co se vznikající letadlo nevešlo do bytu Obrátili se na n.p. Rudý Letov s žádostí, zda by poskytl prostory pro další stavbu letadla. Rudý Letov jim vyhověl. Nad stavbou „Trempíka“ převzala patronát místní organizace SSM. Se stavbou letadla začali pomáhat další dobrovolníci.

Poprvé ŠK-1 „Trempík“, imatrikulace OK-006, vzlétl 19. října 1979. V jeho kabině byl zkušební pilot VZLU Jiří Kobrle. Veřejnost si mohla poprvé „Trempíka“ prohlédnout 1. listopadu t. r.

„Trempík“ byl předán ke zkouškám do VZLU. Začátkem roku 1980 prodělal tuhostní zkoušky vybraných částí s pozemní rezonanční zkouškou. 5. září t. r. bylo vystaveno osvědčení letové způsobilosti.

8. 9. 1980 do jeho kabiny usedli jeho stavitelé Ing. Šimůnek a Ing. Kamarýt, k prvnímu letu. U „Trempíka“ byla oceňována jeho letová stabilita, snadná pilotáž. To činí létání s ním příjemné. Dále jednoduchá údržba letadla. Od jejich společného letu uplynulo mnoho let. „Trempík“ létal pro radost svým stavitelům. Byl prezentován u nás i v zahraničí na leteckých dnech. Dnes je vystaven v leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Odtud také vzlétá ke svým dalším letům.

ŠK-1 „Trempík“ je dvojmístný vzpěrový hornoplošník. Křídlo je dřevěné konstrukce s plátěným potahem. Taktéž ocasní plochy. Trup je za kabinu svařen z ocelových trubek. Krycí plechy duralové. Od kabiny k ocasním plochám trup tvoří překližková poloskořepina. Motor Praga D-1 o výkonu 56 kW (75 HP).

Rozpětí: 9,3 m.

Délka: 5,9 m.

Plocha křídla: 12,5 m2

 

Prázdná hmotnost: 356 kg.

Vzletová hmotnost: 578 kg.

Maximální rychlost: 185 km/h.

 

Zdroje: článek ŠK-1 TREMPÍK, časopis Modelář

Různé články na internetu.


Publikováno: 28. 7. 2018 Autor: Tomáš Žák Sekce: Letadla

Fotoalbum