Vladimír Kopeček

Hrdinové oblohy / Vladimír Kopeček

Narodil se v Kyjově dne 9.8.1917. Po vyučení se hlásil do Školy leteckého dorostu v Prostějově, kterou absolvoval v letech 1936-1938. Odtud nastoupil jako pilot k 75. bombardovací letce 5. leteckého pluku do Brna. Vlast opustil záhy po okupaci – 17.4.1939. V květnu se již dostal z Polska do Francie, odkud putoval do výcvikového střediska cizinecké legie v alžírském Sidi-bel Abbes. Odtud jej vysvobodilo vypuknutí války. A tak první lety uskutečnil se starým dvouplošným Hanriotem v Marakeši.. Z Maroka se vrací 1. října do alžírské Blidy a po dvouměsíčním pobytu ve zdejší pilotní škole je odsunut do Francie. Na letecké základně Toulouse se cvičil na bombardovaího pilota až do června 1940, kdy byl nucen odplout z Port Vendres do Británie.

Po přijetí do RAF zahájil výcvik znovu. Od října 1940 do září následujícího roku prošel teoretickým kursem v Babbacombe, poté elementární pilotní školou ve Watchfieldu na letounech Tiger Moth, pokračoval na Masterech a Hurricanech v Hullavingtonu a bojový výcvik stíhací ukončil u 58. OTU v Grangemouthu.

Do bojové služby nastoupil k 65. britské stíhací peruti, u níž do června 1942 vykonal 32 letů nad nepřátelské území. Poté byl převelen k 312, čs. stíhací peruti. U ní odlétal další desítky operací. Podílel se na letecké bitvě nad Dieppe 19.8.1942, kde poškodil stíhačku Fw 190, zúčastnil se i operací spojeneckých vojsk do Normandie v červnu 1944. Do odboje odcházel jako desátník, domů se vrátil jako poručík letectva v záloze. Po únoru 1948 se rozhodl opustit Československo a vrátit se zpět do Británie. Byl přijat opět do RAF a po půlročním kursu v Centrální letecké škole v Little Rissingtonu odešel jako instruktor na proudové stíhačky DH Vampire na základnu Ahlhorn do Německa. Při jednom cvičném letu, dne 17.11.1955, upadl do bezvědomí. Žák s letounem dokázal přistát, Kopečka převezli do nemocnice, avšak bylo již pozdě. Vladimír Kopeček zemřel na následky přetlakové nemoci. Byl nositelem pěti čs. válečných křížů 1939, Francouzského válečného kříže a dalších vyznamenání.


Publikováno: 20. 8. 2017 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy