Tomáš Kruml

Hrdinové oblohy / Tomáš Kruml

 

Narodil se 6.3.1911 v Holáskách na brněnském venkově. Po ukončení čtyř tříd vyšší průmyslové školy s maturitou odešel do školy důstojníků letectva v záloze a v roce 1935 nastoupil studium ve Vojenské akademii. O dva roky později prošel v Prostějově aplikačním kursem a jako poručík začal sloužit u čs. letectva jako pozorovatel. Zanedlouho složil pilotní zkoušky. V době, kdy Němci zabrali zbytek republiky, měl nalétáno 765 hodin.

Hranice překročil 15.5.1939 a již 26. května se hlásil na francouzské základně Dugny, kde vyčkával vyřízení žádosti o přijetí do cizinecké legie. Začátkem srpna odjel do jejího výcvikového střediska v Sidi-bel-Abbés a v hodnosti sergent zde procházel pěším výcvikem až do začátku září 1939, kdy byl s ostatními letci propuštěn a přesunut na alžírské letiště v Blidě. Z Afriky koncem listopadu odjel do stíhacího výcviku v Chartres, odkud byl odeslán přímo na frontu ke Groupe de Chasse III/3 vybavené letouny Dewoitine 520. V bitvě o Francii se podílel na zničení jednoho nepřátelského letounu ve vzduchu, sám byl pak 24.5.1940 při jednom boji sestřelen, avšak podařilo se mu bez úhony nouzově přistát. Po ústupu jednotky vzduchem přes moře do severní Afriky odplul z Casablanky do Velké Británie. Po přijetí do RAF byl v hodnosti Pilot Officer odeslán 19.9.1940 k 312. peruti, s níž se zúčastnil bitvy o Británii. Prodělal první ofenzivní lety nad Francii v létě 1941, kdy peruť působila v sestavě wingu z Kenley, létal s jednotkou ve Skotsku, když se zde přezbrojovala na Spitfiry. Koncem února 1942 odešel, aby až do listopadu t.r. působil jako instruktor stíhacího výcviku u 56. a 53. OTU. Po té se vrátil k operační službě. Tentokrát k 66. stíhací peruti vybavené Spitfiry VB/C na základnu Zeals a 11.1.1943 byl odvelen k 131. peruti do Skotska. Koncem února se však přestěhoval ke 122. peruti do Hornchurche, vyzbrojené moderními Spitfiry IX. Vykonal zde desítky nebezpečných letů nad nepřátelské území jako velitel A letky a 15.7.1943 při doprovodu amerických bombardérů Marauder poškodil střelbou stíhačku FW 190.

V září 1943 odešel k Inspektorátu čs. letectva a pracoval zde postupně jako zpravodajský důstojník při Velitelství stíhacího letectva RAF, Později byl přidělen k Ministerstvu letectví. Od začátku roku 1945 prošel stážemi technického charakteru u velitelství bombardovacích skupin a cvičných jednotek a své působení v Británii zakončil v průběhu května až července 1945 lety u Výzkumného střediska stíhacích letounů v Tangmere, kde m.j. Sbíral zkušenosti v pilotáži na typech: Spitfire XI, XII, XIX, Tempes V, německých kořistních Bf 109G, Fw 190 a také na proudovém Gloster Meteoru III.

Po návratu do vlasti byl pplk. Kruml přidělen k MNO v Praze. Pracoval na budování čs. letectva. Po té byl převelen do Brna a na vojně zůstal až do důchodového věku. Plk. Tomáš Kruml obdržel čtyři čs. válečné kříže 1939, francouzský válečný kříž a další spojenecká vyznamenání.

Tomáš Kruml zemřel 28.1.1994 v Brně.


Publikováno: 22. 10. 2017 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy