Josef Kohout

Hrdinové oblohy / Josef Kohout

Narodil se v Petříkově u Českých Budějovic dne 7.3.1917. Absolvoval dva roky obchodní školy a nastoupil místo obchodního příručího. U leteckého pluku v Hradci Králové prošel poddůstojnickou školou a základním pilotním výcvikem, který ukončil v roce 1938. Do odboje odešel 25.5,1939 přes Polsko a už v srpnu t.r. se dostal do výcvikové skupiny cizinecké legie v alžírském Sidi-bel-Abbés. Když Francie vyhlásila válku Německu, odjel s dalšími letci k pilotnímu výcviku do Marakeše a od prosince 1939 v něm pokračoval ve francouzském Toursu. S neukončeným výcvikem odplouvá 18.6.1940 ve skupině pplk. Rosíka z Bordeaux, aby o čtyři dny později přistál v britském přístavu Falmouth.

Po přijetí do RAF VR v červenci 1940 mohl zahájit kompletní výcvik, tentokrát podle osnov RAF. Po teoretické přípravě je přemístěn do pokračovací školy v Hullavingtonu, v červnu 1941 se začal u 52. Operational Training Unit v Debdenu připravovat pro bojovou službu stíhače na Hurricanech. První operační jednotkou u níž sloužil, byla 601. peruť „Country of London“ vyzbrojená Hurricany IIB. Zanedlouho zde začal létat na Airacobrách. V březnu 1942 byl převelen k 610. britské stíhací peruti, která se svými Spitfiry V chránila konvoje plující podél východního pobřeží Anglie a podnikala ofenzivní lety přes moře do Belgie a Nizozemí. Po krátkém pobytu u 313. perutě odešel k 312. peruti, s níž se 19.8.1942 účastnil operace „Jubilee“, vzdušného krytí vyloďovací operace ve francouzském Dieppe. Po ukončení prvního operačního turnusu začal přelétávat nové a opravené letouny k operačním jednotkám, po půl roce se opět vrátil k „třistadvanáctce“. V červnu 1944 u ní létal při podpoře invaze do Normandie.

Po válce ještě nějaký čas sloužil v ČSR na Spitfirech a po únoru 1949 odešel do zahraničí, aby se vyhnul bezdůvodnému zatčení. Zemřel ve Velké Británii.


Publikováno: 20. 8. 2017 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy