Josef Hubáček

Hrdinové oblohy / Josef Hubáček

Narodil se 17.10.1909 v Kdyni na okrese Domažlice. Po vyučení v „černém řemesle“ se přihlásil do školy leteckého dorostu, po jejímž absolvování nastoupil službu jako pilot u čs. letectva. Prošel kursem létání podle přístrojů ve Kbelích, s nimiž spojil i svou pozdější leteckou kariéru. Stal se členem slavné akrobatické trojice spolu s kpt. Františkem Novákem a por. Petrem Širokým, která na Aviích 122 předváděla skupinovou akrobatickou sestavu. V roce 1936 se zúčastnil předvádění v SSSR a rok nato byl členem výpravy čs. letců na mezinárodních leteckých závodech ve švýcarském Curychu, odkud si naši letci odnesli přední umístění.

V hodnosti rotmistra letectva překročil 17.7.1939 hranice zmrzačené republiky do Polska a po příjezdu do Francie byl 11.9.1939 zařazen do stíhacího výcviku v Charttres. Odtud v prosinci t.r. odjel k polní jednotce Groupe de Chasse III/3, která v bitvě o Francii létala na stroji Dewoitine 520. Při souboji byl 14.5.1940 sestřelen a se zraněním se mu podařilo nouzově přistát. Byl převezen do nemocnice, kde pobyl do 20. června a o čtyři dny později odplul do Velké Británie.

Po přijetí do RAF byl začátkem srpna 1940 odeslán k 310. čs. stíhací peruti a po výcviku na stíhačkách Hurricane zahájil v jejích řadách bojovou činnost během Bitvy o Británii. Dne 9.9.1940 sestřelil pravděpodobně Bf. 110 a 15.9.1940 se polovinou přičinil na zničení Dornieru 17. Při tomto letu dostal jeho Hurricane zásah a Hubáček jen s velkými obtížemi dokázal stroj opustit a zachránit se na padáku.

Dne 28.10.1940 je jmenován poručíkem a v březnu 1941 peruť opouští, aby až do listopadu působil u 10. a 15. Maintenance Unit jako zalétávač nových a opravených letounů. Po té je vybrán k přeletům americké letecké techniky z Kanady přes Atlantik do Británie v rámci 45. Atlantic Ferry Group. Za svého jeden a půl měsíčního působení přepravil takto vzduchem šest letounů. Poté létal až do srpna 1945 u vojenské dopravy u 24. perutě v Hendonu. Jako kapitán letounů Hudson a Dakota podnikal lety na Gibraltar, Maltu i do severní Afriky. V době invaze do Evropy přepravoval do Británie zraněné vojáky.

Po návratu do vlasti začal létat u Vojenské letecké dopravní skupiny a začátkem roku 1946 přešel k ČSA jako vedoucí pilot. Tak jako ostatní západní letci byl odtud bez udání důvodů vyhozen, přestěhoval se do rodné Kdyně, kde začal pracovat ve zdejších strojírnách. Sehnal si místo v pražské Avii, avšak jako „nespolehlivý“ musel odejít -kam jinam, než zpět do Kdyně. Tam zakotvil definitivně. Dlouhá léta žil v ústraní, avšak aktivně pracoval v Pošumavském aeroklubu, jehož byl čestným předsedou.

Za válečnou činnost mu byly uděleny 2. čs. válečný kříže 1939, francouzský válečný kříž s jednou armádní citací, britský Air Force Cross a další. Fenomenální akrobat, válečný stíhač a dopravní pilot s bohatými zkušenostmi plk. let v.v. Josef Hubáček zemřel 9.4.1988.


Publikováno: 25. 12. 2016 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy