Alexander Hess

Hrdinové oblohy / Alexander Hess

Pocházel z Králova Dvora, kde se narodil 4. 5. 1898. Studoval na Vysoké škole technické v Praze a do roku 1920 sloužil u vojska na Slovensku, kde roku 1919 bojoval proti maďarským rudým oddílům. Poté začal působit jako důstojník u čs. letectva, kde se záhy stal populární postavou. Účastnil se leteckých závodů doma i za hranicemi a vystupoval dokonce v jednom filmu s leteckou tématikou. V roce 1937 byl vedoucím skupiny čs. pilotů na mezinárodním leteckém mítinku v Curychu.

V době okupace českých zemí v březnu 1939 velel major Hess 3. peruti 4. leteckého pluku v Praze. Ihned se zapojil do odbojové činnosti ve Svazu letců a 1. 2. 1940 opouští vlast. Po příchodu do Francie nastoupil do stíhacího výcviku na základně Chartres, u jejíž bojové letky poté létal v bitvě o Francii.

Po příjezdu do Británie byl ustanoven prvním velitelem 310. čs. stíhací perutě na letišti Duxford, jejíž založení se datuje 12. 7. 1940. Jako dvaačtyřicetiletý se účastní bojů nad Londýnem v bitvě o Británii a dne 31. 8. 1940 zničil sám dva nepřátelské letouny. Naopak 15. září byl sám sestřelen a musel svůj hořící Hurricane opustit padákem. Jako první z čs. letců v RAF obdržel spolu s E. Fechtnerem dne 28. 10. 1940 záslužný letecký kříž DFC. V únoru 1941 předal velení „třistadesítky“ Františku Weberovi a začal pracovat na Inspektorátě čs. letectva v Londýně.

Rok nato doplul do USA a působil zde až do ledna 1946 jako vojenský a letecký přidělenec při velvyslanectví ČSR. Staral se také o nábor našich krajanů do řad čs. armády ve Velké Británii a několikrát navštívil naše pilotní žáky, cvičené na území Kanady, a osádky procházející operačním výcvikem na Bahamských ostrovech.

Po návratu do ČSR pracoval na Hlavním štábu čs. letectva a rok nato se ujal velení 2. leteckého sboru. V důsledku únorových událostí odešel do zahraničí a usadil se v USA. Až do roku 1965 působil u letecké společnosti Pan American. Alexander Hess zesnul 10. 8. 1980 na Floridě a podle přání byla urna s jeho popelem uložena na čestném pohřebišti v anglickém Brookwoodu. Zůstala nám po něm však cenná dokumentární výpověď v podobě knihy Byli jsme v bitvě o Anglii, vydané za války v USA a v roce 1946 i v ČSR.


Publikováno: 16. 8. 2016 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy